15 مدل تخت سنتی در منزل


بیاید چشمانمان را ببندیم و سفری به یک خانه سنتی داشته باشیم؛ بدون شک اولین تصویر آشنا و خاطره‌انگیزی که با آن روبه‌رو خواهیم شد تخت سنتی چوبی در منزل، گلیمی که کف آن پهن‌شده، بالشت و پشتی‌هایی که دورتادور آن قرارگرفته و همچنین سماوری ذغالی که در گوشه‌ای از آن خودنمایی می‌کند. بسیاری از ما تمایل داریم که این گرما و صمیمت خانه سنتی را حداقل در گوشه‌ای از خانه خود داشته باشیم؛ صمیمیتی که با وجود زندگی شهرنشینی دیگر اثری از آن را در خانه‌های ایرانی نمی‌بینیم. اگر می خواهید با یک ست کامل از انواع تخت سنتی در منزل یا یک نیم ست سنتی، اتاق نشیمن خود را به فضایی دنج و درعین‌حال متفاوت تبدیل کنید در ادامه با مبل و دکور همراه باشید تا بیشتر با چیدمان و تزیین تخت سنتی در منزل آشنا شوید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در ادامه این مطلب  :

  •  دکوراسیونی متفاوت با استفاده از انواع تخت سنتی در منزل
  •  چیدمان تخت سنتی در منزل
  • تزئین تخت سنتی در منزل

 

4.jpg

تخت سنتی چوبی

 

دکوراسیونی متفاوت با استفاده از انواع تخت سنتی در منزل

اگرچه امروزه کمتر می‌توانید ردپایی از سنت و سادگی را در خانه‌های ایرانی بیابید اما اصالتی که با روح و جسم مردم عجین شده و با آن‌ها زندگی کرده محال است که به دست فراموشی سپرده شود. علاقه‌مندان به سبک سنتی حتی در خانه‌های مدرن خود نیز جایی برای تخت یا مبلمان سنتی می‌یابند تا اصالت خود را به رخ بکشند، بنابراین دور از انتظار نیست که در این خانه‌ها با یک مدل تخت سنتی در منزل، بالکن یا حیاط خلوت روبه‌رو شوید.

استفاده از چوب به‌خصوص چوب‌های کنده‌کاری‌شده در دکوراسیون سنتی ایرانی بسیار موردتوجه بوده و بدون شک در عکس‌های قدیمی، تصویری از تخت سنتی یا میز و صندلی چوبی را در دکوراسیون منازل ایرانی دیده‌اید. تخت های سنتی در منزل، با ظاهر متفاوت و جذابی که دارند می‌توانند به نقطه عطفی در خانه تبدیل‌شده و فضای زیبا و منحصربه‌فردی را در اتاق نشیمن ایجاد کنند. به کمک این تخت‌های سنتی چوبی در منزل می‌توانید پناهگاهی برای فرار از استرس‌ها و دغدغه‌های زندگی، و گوشه‌ای دنج و آرامش‌بخش در خانه ایجاد کنید.

50963f64-e7fc-4d6f-8566-9a778c052002.jpg

تخت سنتی در دکوراسیون

0c7c4818-91d3-453c-bec1-59e420f701ad.jpg

تخت سنتی در پذیرایی

اگر می‌خواهید تلفیقی از مدرنیته و سنت را در خانه داشته باشید بهتر است نقش یک صندلی راک در کنار تخت سنتی را نادیده نگیرید. استفاده از تخت سنتی چوبی در اتاق مطالعه نیز بسیار جذاب به نظر می‌رسد، زیرا در کنار آرامشی که انتقال می‌دهد به راحتی با سایر اجزای اتاق نیز سِت می‌شود.

لزوما تخت‌های چوبی سنتی نباید شبیه کاناپه باشند یا این که نشیمن‌های خیلی عریض داشته باشند، این تخت‌ها می‌توانند مبلمان‌های خانه تان باشند، همان سِت‌های مبلمانی که قصد دارید برای طراحی دکوراسیون داخلی نشیمن خانه تان استفاده کنید، ترکیبی از مبلمان تکنفره و کاناپه های 2 یا 3نفره که در ادامه نمونه هایی از آنرا مشاهده می کنید.

chidaneh-210721-photo2017-12-1109-25-522.jpg

مبل سنتی در منزل

chidaneh-240371-photo2018-04-2109-41-15.jpg

مدل تخت سنتی در منزل

chidaneh-240395-photo2018-04-2109-41-21.jpg

تخت سنتی گره چینی

chidaneh-240379-photo2018-04-2109-41-05.jpg

ناهارخوری سنتی چوبی

استفاده از تخت سنتی در خانه‌های حیاط ­دار یکی دیگر از ایده‌هایی است که می‌توانید برای ایجاد فضایی آرام و دنج در خانه از آن استفاده کنید. تخت سنتی چوبی را در فضای سبز حیاط قرار داده و آن را با تشک، بالشت و کوسن‌های رنگی تزئین کنید؛ حتی با در نظر گرفتن سایبانی برای تخت سنتی می‌توانید فضایی شیک و متفاوت در حیاط ایجاد کنید. استفاده از یک میز چوبی ساده جلوی تخت سنتی هم فکر جالبی خواهد بود.

تصویر-شماره-1.jpg

تختی سنتی در حیاط خانه

نقطه دیگری از خانه که می‌توانید آن را با انواع تخت سنتی در منزل دکور کرده و به فضایی دنج و راحت برای خلوت‌گزینی تبدیل کنید، بالکن خانه است. به جای اینکه بالکن خانه را بلااستفاده نگه‌ داشته یا به مکانی برای نگهداری خرت‌وپرت تبدیل کنید، کمی خلاقیت به خرج داده و با گذاشتن یک تخت سنتی چوبی در گوشه‌ای از آن، مکانی دل‌نشین و رؤیایی در خانه برای خود به وجود آورید. می‌توانید با انواع گل‌های رونده و رنگارنگ نرده‌ها را تزئین کنید و از تنفس هوای پاک لذت ببرید.

photo_۲۰۱۹-۰۵-۰۶_۱۸-۱۲-۰۸.jpg

تخت سنتی برای تراس

می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. یک تخت سنتی سفارش دهید و از آن هم در تراس خانه و هم داخل استفاده کنید. دقت کنید اگر قصد دارید فقط در تراس از آن استفاده کنید، پارچه‌هایی که برای تشک و پشتی‌های تخت سنتی بالکن یا حیاط انتخاب می‌کنید بسیار مرغوب باشند تا بتوانند در مقابل نور آفتاب مقاوم بوده و رنگ‌ و رورفته نشوند.

چیدمان تخت سنتی در منزل

همان‌طوری که پیش‌تر اشاره کردیم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای ایجاد دکوراسیون سنتی در خانه استفاده از تخت سنتی برای منزل است؛ اگر فضای کافی برای به کار بردن یک ست کامل از مبلمان سنتی را ندارید می‌توانید فقط یک تخت سنتی را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن یا راهرو قرار داده و آن را با بالشت و کوسن‌های سنتی تزئین کنید. تخت های سنتی در منزل اغلب ترکیبی از خطوط ساده و منحنی شکل هستند که ممکن است حکاکی‌هایی را بروی بدنه خود داشته باشند. اگرچه در ساخت انواع تخت سنتی در منزل از چوب‌هایی با رنگ تیره مثل چوب گردو بیشتر استقبال می‌شود (چراکه می‌تواند به فضا گرمی ببخشد)، اما می‌توانید از چوب‌های رنگ روشن مثل چوب روسی نیز برای ساخت تخت سنتی چوبی در منزل استفاده کنید. در این بین استفاده از چوب بامبو و گیاهان طبیعی در دکوراسیون این قسمت از خانه می تواند به آن عمق و لطافت بیشتری ببخشد.

photo_۲۰۱۹-۰۳-۰۹_۰۹-۴۵-۵۱-(2).jpg

دکوراسیون سنتی منزل

آنچه در نحوه چیدمان تخت سنتی در منزل، باید رعایت شود ایجاد نظم و آرامش در فضای خانه است بنابراین یک مبلمان سنتی باید در امتداد یک خط مستقیم چیده شود. مدل چیدمان تخت سنتی در منزل می‌تواند به گونه‌ای باشد که روبه­روی شومینه یا در گوشه‌ای از خانه و مقابل دیوار کناری پنجره قرار گیرد. اگر فضایی ال شکل در خانه دارید می‌توانید آن را به کمک تخت سنتی چوبی از سایر فضای خانه جدا کرده و محیطی دنج و راحت را برای خلوت روزانه خود به وجود آورید. 

photo_۲۰۱۹-۰۳-۲۵_۰۹-۴۲-۴۱.jpg
چیدمان تخت سنتی در خانه
photo_۲۰۱۹-۰۳-۲۵_۰۹-۴۲-۴۲.jpg

سرویس کامل تخت سنتی

photo_۲۰۱۸-۰۵-۳۰_۱۰-۰۰-۵۰.jpg

چیدمان تخت سنتی

 

photo_۲۰۱۸-۱۱-۲۵_۱۷-۲۷-۱۸.jpg
چیدمان تخت سنتی در منزل
photo_۲۰۱۸-۱۱-۲۵_۱۷-۲۷-۲۱.jpg

مدل چیدمان تخت سنتی در منزل

نکته : آنچه در نحوه چیدمان تخت سنتی در منزل، باید رعایت شود ایجاد نظم و آرامش در فضای خانه است بنابراین یک مبلمان سنتی باید در امتداد یک خط مستقیم چیده شود.

 

photo_۲۰۱۹-۰۳-۲۵_۰۹-۴۲-۳۹.jpg

دکوراسیون سنتی با تخت سنتی

 

تزئین تخت سنتی در منزل

سبک سنتی یکی از محبوب‌ترین سبک‌هایی است که در دکوراسیون منازل به ­کار برده می‌شود. نظم و سادگی دو مشخصه اصلی سبک سنتی بوده و در آن از شلوغی و طرح‌های عجیب و غریب سبک مدرن خبری نیست؛ در واقع این سبک به صاحبان خانه اجازه داده تا راحتی و ظرافت را در کنار هم تجربه کنند.

رنگ‌های گرم و باشکوه جذابیت خاصی به سبک سنتی می‌بخشند بنابراین یک روش برای تزئین تخت سنتی در منزل استفاده از  بالشت‌های مخملی زرشکی رنگ با کوسن‌های رنگی  و مخده ­هایی به رنگ قرمز یا فیروزه‌ای است. قرینه‌سازی یکی دیگر از الگوهایی است که در چیدمان تخت سنتی در منزل باید مدنظر قرار گیرد بنابراین برای برجسته کردن این بخش سنتی خانه بهتر است بالشت‌ها و کوسن‌ها را به صورت قرینه در دو طرف تخت قرار دهید. 

photo_۲۰۱۸-۰۹-۲۵_۱۰-۰۶-۱۷.jpg

تزیین تخت سنتی در منزل

 سبک سنتی ممکن است منحنی‌ها و طراحی‌هایی را در دل خود داشته باشد اما اثری از تجمل‌گرایی و خودنمایی در آن دیده نمی‌شود. سبک سنتی این امکان را برای صاحبان خانه فراهم می‌سازد تا علاوه بر ایجاد ظاهری امروزی، از وسایل و قطعات قدیمی برای چیدمان مبلمان سنتی در منزل استفاده کنند. سماور برنجی، ظروف مسی، کوزه و ظروف سفالی، چراغ‌های پیه‌سوز عناصری برای تزئین تخت سنتی در منزل هستند که می‌توانند فرهنگ ایرانی را به خوبی به تصویر بکشند.

photo_۲۰۱۸-۱۱-۲۲_۱۰-۰۹-۱۴.jpg

تزیین تخت سنتی

اما عنصر اصلی دکوراسیون سنتی ایرانی که تکمیل‌کننده مدل چیدمان تخت سنتی در منزل نیز شناخته‌شده، فرش ایرانی دست‌بافت است. اگر از این عنصر جدایی‌ناپذیر خانه‌های ایرانی برای تزئین تخت سنتی در منزل بهره می‌برید بهتر است رنگ قرمز آن را برگزینید. همچنین می‌توانید از گلیم، جاجیم، نمد و تشک‌های مخملی برای روی تخت استفاده کنید. پاف، کوسن و مخده­ هایی با روکش گلیم یا جاجیم نیز برای تزئین تخت سنتی در منزل بسیار مرسوم هستند. ترکیب رنگ‌های گرم گلیم‌ها و جاجیم‌ها با رنگ چوب می‌توانند ترکیبی زیبا را در دکوراسیون داخلی خانه تان پدید بیاورد. اگر برای تزئین تخت سنتی در منزل به دنبال ایده‌ای خاص و منحصربه‌فرد هستید، استفاده از کوسن های رنگی نیز بسیار هوشمندانه خواهد بود.

e26ca716-ce8d-4917-890c-67a4225d1a24.jpg

تزیین تخت سنتی در خانه

689cf5d7-bf99-4cd2-ba09-1b8db2a96eec.jpg

چیدمان و تزیین تخت سنتی چوبی

چه خانه‌ای مدرن و امروزی داشته باشید و چه دکوراسیون خانه شما با الهام از سبک کلاسیک چیده شده باشد می‌توانید فضای اتاق نشیمن را به کمک یک تخت سنتی گرم و صمیمی‌تر کنید. اما اگر فضای کافی در خانه ندارید و می‌خواهید یک مدل تخت سنتی در منزل داشته باشید، بهتر است از تخت سنتی در بالکن یا حیاط خلوت استفاده کنید.

26863549_2016899378585381_5834856922955644928_n.jpg

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×